5 i 6 września 2024 roku do Poznania zjechali się bibliografowie regionalni z całej Polski. A wszystko to za sprawą XLIV (44.) Ogólnopolskiego Spotkania Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP zatytułowanego Bibliografia regionalna – współczesne dylematy i wyzwania.

Po oficjalnym otwarciu konferencji przez Małgorzatę Grupińską-Bis, dyrektorkę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Anetę Szczepaniak-Głębocką, kierowniczkę Działu Informacyjno-Bibliograficznego tejże biblioteki oraz Marzenę Przybysz, przewodniczącą Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, nadszedł czas na wysłuchanie ciekawych prelekcji. 

Krystyna Kasprzyk z Krakowa zastanawiała się, czy bibliografie regionalne to obowiązek czy przyjemność. Sylwia Wesołowska ze Szczecina opowiedziała o pracy związanej z wdrażaniem systemu ALMA w Książnicy Pomorskiej, zaś Joanna Kantyka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi zaprezentowała najważniejsze osiągnięcia i wyzwania Systemu Bibliografii Regionalnej Województwa Łódzkiego na przestrzeni dwóch dekad. Ewa Bartkowiak-Nabzdyjak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie podsumowała dokonania swojego zespołu bibliografów, a Wojciech Kowalewski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie postawił pytanie o sens tworzenia bibliografii w dobie powszechnego dostępu do informacji.

Na zakończenie części wykładowej swoje prelekcje wygłosili panowie z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Dr hab. Zdzisław Gębołyś prześledził bibliografię Bydgoszczy i okolic opracowaną przez polskich i niemieckich autorów do roku 1918, w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, a Michał Gęsikowski przyjrzał się deskryptorom Biblioteki Narodowej, prezentując słuchaczom przykłady.

Po południu uczestnicy zjazdu udali się na Ostrów Tumski i Stary Rynek. Aleksandra Warczyńska, specjalistka ds. krajoznawstwa w Bibliotece Wojewódzkiej w Poznaniu, podzieliła się swoją ogromną wiedzą na temat miasta i zabytkowych przestrzeni, przywołując historie nieznane nawet rodowitym poznaniakom.

W piątek, drugiego dnia konferencji, bibliotekarze zwiedzili siedzibę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury na poznańskich Jeżycach. Pracownicy poszczególnych działów przybliżyli zainteresowanym słuchaczom zasady funkcjonowania biblioteki. Nie zabrakło opowieści o wystawach fotograficznych, nowościach wydawniczych, występach Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie i wielkopolskich questach.

Ostatnim punktem programu była prelekcja Wojciecha Kowalewskiego dotycząca Wikipedii i jej związków z bibliografią regionalną. Na zakończenie Marzena Przybysz podsumowała zjazd w Poznaniu, dziękując osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia i zapraszając wszystkich zainteresowanych na przyszłoroczne dwudniowe spotkanie, tym razem do Ciechanowa.

Anna Smirnow (Dział Informacyjno-Bibliograficzny WBPiCAK w Poznaniu)