Listopadowe numery naszych czasopism są dostępne w sklepie Wydawnictwa.
W "Bibliotekarzu"
- Refleksja o Bibliotekach XXI wieku – Sebastian Kochaniec w swoim artykule ukazuje jakie zmiany w ostatnich latach nastąpiły w roli bibliotek, które przekształcają się z tradycyjnych „magazynów książek” w nowoczesne centra multimedialne.
- Digitalizacja w służbie pamięci w działaniach piekarskiej placówki muzealnej – Łukasz Żywulski przedstawia Izbę Regionalną, która od ponad 30 lat pełni rolę archiwum społecznego.
- Cyfrowa oferta Biblioteki Instytutu Pileckiego – Justyna Stępień, Sylwia Rowicka i Jakub Fornalczyk przedstawiają historię powstania nowoczesnej jednostki badawczej, która wspiera działalność naukową Instytutu, szczególnie w zakresie historii XX wieku, badań nad totalitaryzmami, historią kultury oraz społeczeństw Europy Środkowej i Wschodniej.
- Fotografia zamiast liter, czyli kolekcja nietuzinkowych książek – Katarzyna Pawluk w swoim artykule omawia publikacje, gdzie fotografia jest głównym tematem i nośnikiem pomysłu i projektu zamkniętego w kodeksie.
- XXX edycja Nagrody im. Anny Platto – Joanna Chapska omawia historię i cel ustanowienia nagrody honorującej corocznie, od 1995 r., najlepszego bibliotekarza pracującego z dziećmi.
Więcej o numerze 11/2024 na stronie Wydawnictwa SBP
W "Poradniku Bibliotekarza"
- Księgi Metrykalne – Monika Rejdych pokazuje ile wiedzy zawierają księgi ujawniając obyczaje, tradycje i życie codzienne, dostarczając informacji o chorobach, wojnach, pozwalając zrozumieć rolę Kościoła w życiu przeszłych pokoleń, mentalność mieszkańców, przyświecające im wartości oraz obowiązujące normy.
- Teatralna działalność edukacyjna na przykładzie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej – Alina Stefaniak wprowadza czytelnika w tajniki działalności teatru na rzecz dzieci i osób dorosłych.
- Fanki Anki w Zielonej Górze. III Zlot Fanów Ani z Zielonego Wzgórza – 25 lipca, odbył się III Zlot Fanów Ani z Zielonego Wzgórza w bibliotece im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze o czym informuje Czytelników Kornelia Waloch.
- Książki obrazkowe Iwony Chmielewskiej, czyli jak rozwijać kreatywność u dzieci – Książki obrazkowe Iwony Chmielewskiej zachwycają wysmakowaną stroną graficzną, przemyślaną minimalistyczną treścią oraz pomysłami, które mogą zainspirować rodziców, nauczycieli, wychowawców i pracowników bibliotek dziecięcych do zabaw językowych i zajęć plastycznych z małymi dziećmi o czym pisze w swoim artykule Anna Babula.
- „Przyjaciele Słowa” W Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu – Kornelia Choryńska pisze o ofercie Biblioteki, czyli cyklu zajęć dla seniorów w zakresie rozwoju czytelnictwa. „Przyjaciele słowa” to inicjatywa Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu, która z pewnością będzie kontynuowana w kolejnych latach.
Więcej o numerze 11/2024 na stronie Wydawnictwa SBP